İstanbul Gelişim Üniversitesi Rektörü ile toplantı yapıldı.
İstanbul Gelişim Üniversitesi Rektörü  Prof.Dr Sayın Burhan Arkaç ile  24/09/2013 tarihinde toplantı yapıldı. Yapılan toplantıda Odyometrinin devamı olarak açılan odyolojide lisans tamamlama talebimiz anlatıldı.

Leyla Topkan- Muharrem Karabıyık- Nurten Özay


Değerli meslektaşlarım


Lisans tamamlama ile ilgili çalışmalarımıza, hiç yılmadan devam edeceğimizi belirtirim. Geçen sürecide sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Odyoloji lisans programı açık olan bir üniversitenin alt yapısını oluşturup, yeterli öğretim görevlisi , uzaktan eğitim sistemi uygun pratik yaptıracak üniversite hastanesi  olmasına rağmen odyometristlerin odyolojide lisans tamamlaması için büyük emekler vererek YÖK' na  sunduğu dosya Yükseköğretim Kurulu tarafından değerlendirilerek uygun görülmedi???

Daha sonra Yükseköğretim Kurulu ile geniş bir toplantı yapılarak Ülkemizde odyolojinin içinde bulunduğu durum,  ayrıntılı bir şekilde anlatıldı.

Bu konuyla alakalı yeni bir dilekçe vermemiz istendi. Dilekçe'' Odyometrinin devamı olarak açılan odyolojide Örgün/ Uzaktan eğitimle dikey geçiş sınavına tabii tutularak odyolojide lisans tamamlamak istiyoruz.''

31/07/2013 tarihinde Yükseköğretim Kurulunun yaptığı yazılı açıklamada ''yüksek öğretim kurumlarında lisans tamamlama programının açılması için ilgili üniversitenin teklifi üzerine Kurulumuz Genel Kurulu tarafından değerlendirilmektedir.''

Yükseköğertim Kurulu örgün/uzaktan eğitimle lisans tamamlama talebimizi red etmediğini üniversitelerin talebi üzerine Genel Kurula sunacağını beyan etmiştir.

Üniversitelerle yapılan şu anki görüşmeler  Örgün/İkinci Öğretim  lisans tamamlama olduğunu belirtir, uzaktan eğitimle lisans tamamlama ile ilgili talebimizden asla vazgeçmiyeceğimizi, bu konuyla alakalı olarak özellikle  devlet üniversiteleriyle olan görüşmelerimizin devam ettiğini belirtmek isterim. Bundan sonraki süreçte Yükseköğretim Kurulu tarafından bir olumsuzluk gelişmesi durumunda İnsan Hakları Bildirgesi '' kimsenin eğitim hakkı engellenemez''den yola çıkarak,  Odyoloji Derneği Aavukatları tarafından gerekli yasal süreç başlatılacaktır.

 Odyometri okuyan arkadaşlarımıza da şunu hatırlatmak isteriz ki odyoloji bölümünün 2011 yılında üniversite sınavı tercih kılavuzuna konulması nedeniyle odyometri yada odyolojiyi tercih etmek kişilerin insayatifinde olup 2011 ve sonrasında odyometri ukuyan arkadaşlarımızı kapsamayacağı düşünülmektedir. 

                                        Leyla Topkan
                                        Odyoloji Derneği Başkanı
                          
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      3074 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Sosyal Medya